Prawie 1,8 mln kur niosek zakażonych wirusem grypy ptaków na fermie w Kolorado, USA. Moderna zamierza wyprodukować szczepionkę dla ludzi przeciwko grypie ptaków

Inspekcja ds. Zdrowia Roślin i Zwierząt (Animal and Plant Health Inspection Service APHIS) działająca w ramach amerykańskiego Departamentu Rolnictwa USDA potwierdziła ognisko grypy ptaków na fermie kur niosek w hrabstwie Weld County, Kolorado. Na fermie utrzymywanych było 1,78 mln szt. kur niosek. Wszystkie ptaki – zgodnie z obowiązującymi procedurami – zostaną poddane ubojowi i utylizacji, a ferma wraz z wyposażeniem zostanie poddana dezynfekcji. Wokół fermy ustanowiono strefy zagrożenia i zapowietrzenia.

Ognisko grypy ptaków na fermie w Weld County jest drugim potwierdzonym ogniskiem grypy ptaków w Kolorado w br. Wcześniej w lutym zakażeniu wirusem HPAI grypy ptaków uległo stado reprodukcyjne kur mięsnych (66,5 tys. kur) w Delta County. W 2023 r. na terenie Kolorado nie stwierdzono żadnego ogniska grypy ptaków, natomiast w 2022 r. z powodu zakażenia wirusem HPAI grypy ptaków zlikwidowano drób na ośmiu fermach.

Jednocześnie APHIS podaje, że obecność wirusa grypy ptaków wykryto w br. w stanie Kolorado w 23 stadach krów mlecznych.

Służby sanitarne w Kolorado zalecają ostrożność wśród pracowników obsługujących fermy drobiu i bydła, co powinno zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów grypy ptaków na drób w kolejnych fermach.

Jak podają przedstawiciele firmy farmaceutycznej Moderna, zespół naukowo-badawczy tej firmy jest przygotowany, w oparciu o wiedzę i doświadczenie uzyskane podczas produkcji szczepionek przeciwko COVID-19, do opracowania technologii produkcji szczepionek typu mRNA przeciwko zakażeniom wirusami grypy ptaków, przeznaczonych do szczepienia profilaktycznego ludzi, zwłaszcza pracowników ferm zwierzęcych. Amerykański Departament ds. Zdrowia Ludzi wraz z rządowymi Agencjami przeznaczył na ten cel finansowe wsparcie dla Moderny w wysokości 176 mln USD.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 7/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma