W USA w I kw. br. mniejszy o 13% eksport kurcząt brojlerów

Jak podaje Rabobank w swoim najnowszym raporcie, eksport kurcząt brojlerów w USA spadł o 13% w I kwartale br. w porównaniu do eksportu w pierwszym kwartale ub.r. i wyniósł 275 tys. ton. Ok. 80% tego spadku to zmniejszenie eksportu amerykańskich kurcząt do Chin o 55%. Amerykańskie firmy wyeksportowały mniej kurcząt brojlerów również do Meksyku, Tajwanu, Gwatemali, Kanady i Angoli. Spadek eksportu częściowo został zrekompensowany większym eksportem do Wietnamu, Kuby, Filipin i ZEA. Wśród importerów amerykańskich kurcząt Chiny zajmują obecnie czwarte miejsce (drugie miejsce w ub.r.).

Do dziesięciu największych importerów kurcząt z USA w I kwartale br. należą (kolejność wg ilości importowanych kurcząt): Meksyk, Kuba, Tajwan, Chiny, Filipiny, Gwatemala, Kanada, Wietnam, ZEA i Angola. Analitycy rynku drobiarskiego spodziewają się, że eksport amerykańskich kurcząt będzie niższy także w kończącym się II kwartale br., ale spadek będzie wynosił zaledwie 0,5%.

Z powodu powtarzających się ognisk grypy ptaków oraz problemów z wylęgami piskląt brojlerowskich produkcja kurcząt brojlerów w USA w I kwartale br. jest niższa o 0,2% w porównaniu do I kwartału ub.r. Jednakże ze względu na ciągle niskie ceny sprzedaży pasz obserwuje się rosnący trend do przedłużania tuczu kurcząt, a uzyskane w ten sposób kurczęta o wyższej masie ciała mogą przyczynić się do wzrostu ilości ogółem wyprodukowanego mięsa drobiowego z kurcząt nawet o 0,8% w drugim kwartale br. w porównaniu do produkcji w tym samym okresie w ub.r.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 7/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma