Eksport ukraińskich jaj na rynek UE obłożony cłem, ale rosnąca produkcja rolna w krajach wschodniej Europy i Azji stanowi poważny problem dla producentów żywności w UE

Z dniem dzisiejszym KE wprowadza cła na import jaj z Ukrainy do UE. Jest to znaczący krok w kierunku uregulowania zasad eksportu produktów rolnych z Ukrainy do UE. O wprowadzenie ceł zabiegał polski rząd, głównie minister rolnictwa, chcąc uchronić polskich producentów jaj przed nierówną konkurencją, przede wszystkim cenową, ze strony ukraińskich producentów jaj. Jednocześnie KE wprowadziła cło na import ukraińskiego cukru, a wcześniej na import ukraińskiego owsa.

Przypomnijmy, że w 2021 r. KE zniosła całkowicie cła na import produktów rolnych z Ukrainy do UE, co spowodowało w kolejnych latach 2022 i 2023 spore kłopoty z dotychczasowym funkcjonowaniem rynków rolnych w krajach UE. Głównymi zastrzeżeniami ze strony europejskich producentów mięsa drobiowego i jaj wobec ukraińskiego eksportu był brak przestrzegania przez ukraińskie firmy regulacji i przepisów obowiązujących producentów mięsa drobiowego i jaj w UE.

Wydaje się, że eksport ukraińskich produktów rolnych, w tym mięsa drobiowego i jaj, na rynek UE, stanowi tylko część dużo poważniejszego problemu, jakim jest chęć utrzymania równowagi i stabilizacji cen na światowym rynku rolnym przy szybko rosnącej produkcji rolnej w krajach wschodniej części Europy oraz krajach dalekowschodniej Azji.

Po wielu latach braku samowystarczalności tych krajów w produkty rolne, w tym produktów żywnościowych, obecnie obserwujemy zwiększającą się produkcję a nawet znaczący w skali światowej eksport. Dotyczy to np. zboża produkowanego w Rosji. Kraj ten, po wielu latach niedoborów, stał się od niedawna znaczącym eksporterem zboża na światowych rynkach, silnie wpływającym na poziom cen zbóż na globalnych rynkach.

Doskonałym przykładem zmieniającej się sytuacji jest informacja rządu w Kazachstanie o powstaniu kolejnej olbrzymiej fermy produkującej kurczęta brojlery w połączeniu z zapleczem reprodukcyjnym i zakładami przetwórstwa mięsa drobiowego. Budowa drobiarskiego kompleksu produkcyjnego będzie odbywała się ze wsparciem kazachskiego rządu, a na jego realizację przeznaczono ponad 600 mln USD. Planowana produkcja roczna wyniesie 240 tys. ton mięsa drobiowego, w tym ok. 100 tys. ton wyrobów mięsnych.

Oparta na australijskiej technologii produkcja pozwoli wreszcie nie tylko na zaspokojenie krajowego popytu kazachskich konsumentów, ale także – wg zakładanych celów kazachskiego rządu – na eksport mięsa drobiowego. Przypomnijmy, że jeszcze w 2019 r. Kazachstan importował ok. 45% mięsa drobiowego spośród ogólnego popytu, aby w pełni zaspokoić krajowe potrzeby. Przez pewien czas Polska była eksporterem mięsa drobiowego na kazachski rynek, co zostało zakazane ze względu na ogniska grypy ptaków w naszym kraju. 

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 11/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma