Chiny są gotowe otworzyć się na eksport polskiego drobiu

Prezydencka delegacja w trakcie swojej wizyty w Chinach podpisała porozumienie handlowe na eksport polskiego drobiu. Porozumienie zawiera plan pracy obejmujący wyznaczenie stref i regionalizacji w odniesieniu do ognisk grypy ptaków, jeśli takie wystąpią w fermach drobiu na terenie Polski i stwierdza, że zakaz eksportu drobiu będzie dotyczył wyłącznie regionu, w którym doszło do zakażenia drobiu wirusem HPAI, a nie będzie obejmował całej Polski. Jest to bardzo ważne uzgodnienie umożliwiające eksport polskiego drobiu na niezwykle chłonny, ale i wymagający chiński rynek.

Przypomnijmy, że produkcja mięsa drobiowego w Chinach wyniosła w 2023 r. prawie 14 mln ton, a import mięsa drobiowego wyniósł średnio rocznie w latach 2020-2022 ponad 1,4 mln ton. Głównymi eksporterami mięsa drobiowego na chiński rynek są USA i Brazylia, ale od pewnego czasu znacznie wzrósł też eksport drobiu z Rosji i Białorusi.

Eksport drobiu do Chin jest niezwykle atrakcyjny dla polskich firm, ponieważ może on obejmować takie asortymenty elementów drobiowych, na które w UE, głównego i tradycyjnego importera polskiego drobiu, nie ma dużego popytu. Zatem możliwość eksportu do Chin pozwoli uzyskać wyższą marżę ogółem ze sprzedaży mięsa drobiowego przez polski przemysł drobiarski, co z kolei przyczyni się do poprawy opłacalności produkcji.

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 12/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma