Zakażenie drobiu ptasim metapneumowirusem na 34 fermach w Kanadzie 

Jak podaje Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt (WOAH) w jedenastu kolejnych fermach drobiu (indyki, kurczęta brojlery, kury nioski) na terenie kanadyjskich prowincji Ontario i Manitoba jest zakażony wirusami Avian metapneumoviruses (aMPV – ptasie metapneumowirusy). Zakażenie drobiu wirusem aMPV stwierdzono w Kanadzie w ostatnim okresie łącznie w 34 fermach.

Wirusy te powodują zapalenie górnych dróg oddechowych (nos, tchawica u indyków TRT lub obrzęk głowy u kurcząt brojlerów i kur niosek SHS) i są wysoce zaraźliwe z krótkim okresem inkubacji. Szerzą się przez kontakt bezpośredni lub pośredni (zanieczyszczona pasza, woda, obsługa itp.) i nie przenoszą się pionowo (ze stad rodzicielskich poprzez jaja na pisklęta). Zakażeniu wirusami aMPV często towarzyszą bakteryjne powikłania, co zwiększa nasilenie zmian i może być powodem wysokiej śmiertelności.

W praktyce najwłaściwszym sposobem wsparcia drobiu w zwalczeniu zakażenia wirusami, jeśli już do niego dojdzie, jest zdecydowana poprawa środowiska. W celu zapobieżeniu ewentualnym powikłaniom bakteryjnym należy wzmóc system bioasekuracji. Należy też prowadzić szczepienia profilaktyczne zgodnie z planem uzgodnionym z lekarzem weterynarii sprawującym opiekę nad daną fermą.

Wg danych z WOAH fermy drobiu w Kanadzie są obecnie jedynymi fermami drobiu na świecie zakażonymi wirusami aMPV na tak dużą skalę. Ponieważ w Polsce również są notowane zakażenia drobiu wirusami aMPV, należy stosować regularne szczepienia profilaktyczne. Zwalczanie ptasiego metapneumowirusa aMPV nie jest zbyt skomplikowane, pod warunkiem, że procedury kontroli obejmują prawidłową diagnozę, programy szczepień i stałe monitorowanie sytuacji epizootycznej na fermie.

Z racji, że aMPV wykazuje działanie immunosupresyjne, nie można pominąć faktu, że wywoływana przez niego choroba jest jednym z kilku równolegle występujących schorzeń w obrębie układu oddechowego i to niekoniecznie tym najważniejszym


Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 9/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma