Spodziewany spadek cen sprzedaży jaj w Polsce, natomiast prognozy przewidują wzrost cen sprzedaży pszenicy w UE
Na początku czerwca ub.r. cena sprzedaży jaj kl. L wynosiła w Polsce 72,27 zł/100 szt. jaj. Obecnie cena sprzedaży jej kl. L wynosi 53,69 zł/100 szt. (spadek o 25,7%). Mimo to nadal produkcja jaj jest opłacalna, przede wszystkim dzięki znacznie niższym cenom sprzedaży pasz, chociaż opłacalność produkcji jaj mierzona stosunkiem cen sprzedaży jaj do cen sprzedaży pasz spadła w porównaniu do poziomu, na jakim kształtowała się jeszcze rok temu.
Spadek cen zanotowano również w eksporcie jaj. Polscy producenci jaj uzyskali mniejszą wartość przychodu z eksportu jaj w okresie styczeń-marzec br. o 23,2% w porównaniu do wartości przychodu z eksportu jaj w tym samym okresie w ub.r. Analitycy rynku jaj przewidują dalszy spadek cen sprzedaży jaj w br., chociaż tempo tego spadku może być mniejsze aniżeli w analogicznym okresie ub.r.
COCERAL, europejskie stowarzyszenie reprezentujące handel m.in. zbożami, ryżem i paszami, przewiduje w swojej najnowszej prognozie niewielki wzrost produkcji zbóż w krajach UE w 2024 r., która wyniesie 296 mln ton i będzie o 3,2 mln ton większa aniżeli w 2023 r.
Oczekuje się, że zbiory pszenicy (z wyłączeniem pszenicy durum) wyniosą 134,5 mln ton i będą niższe w porównaniu do ub.r. o 3,8% (139,9 mln ton). Wzrosną natomiast zbiory jęczmienia (59,9 mln ton) w porównaniu do zbiorów w 2023 r. (54,4 mln ton). Nieznacznie wzrośnie również produkcja kukurydzy, której zbiory w br. wyniosą 64,8mln ton (63,8 mln ton w 2023 r.).
Niestety, gorsze w ostatnich tygodniach warunki pogodowe mogą negatywnie wpłynąć na zbiory zbóż w Rosji i Ukrainie. Na prognozy te zareagowały giełdy zbożowe (MATIF i CBOT), na których obserwuje się w ostatnim miesiącu znaczący wzrost cen sprzedaży pszenicy nawet blisko o 30% (MATIF z 210 €/tonę do 270 €/tonę i CBOT z 225 USD/tonę do 260 USD/tonę). Wprawdzie w ostatnich dniach ceny te nieco spadły, ale można się spodziewać, że nadal będą utrzymywać się na wyższym poziomie.