Prawie 3 mln kur niosek zakażonych wirusem grypy ptaków na fermach w Iowa, USA; holenderscy naukowcy informują o skutecznej szczepionce przeciwko zakażeniu drobiu wirusem grypy ptaków

Amerykański Serwis Inspekcji ds. Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHIS), działający w ramach Departamentu Rolnictwa USDA, oficjalnie potwierdził 28 maja br. zakażenie kur niosek wysoce zjadliwym szczepem wirusa grypy ptaków HPAI na fermie w Sioux City, Iowa (USA). Wg APHIS zakażeniu uległo 4,2 mln kur niosek, które – zgodnie z obowiązującą procedurą – zostaną ubite i poddane utylizacji. Ferma będzie poddana dezynfekcji.

Wcześniej w 2023 r. zakażeniu wirusem grypy ptaków na dwóch fermach w stanie Iowa uległo 2,9 mln kur niosek (w 2022 r. zakażonych w tym stanie było 15,9 mln kur niosek). Ostatnie ognisko grypy ptaków w stanie Iowa stwierdzono na fermie kur niosek 29 listopada ub.r., również w Sioux City.

Naukowcy z Wageningen University & Research (WUR) w Niderlandach przetestowali skuteczność dwóch szczepionek przeciwko wirusowi grypy ptaków. Testy zostały przeprowadzone na fermach kur niosek i wykazały, że kury były odporne na zakażenie wirusem grypy ptaków po 8 tygodniach od szczepienia.

W trakcie pierwszego testu przeprowadzonego w IV kwartale ub.r. zaszczepiono 1800 kur niosek utrzymywanych w kurnikach na dwóch fermach. Po 8 tygodniach od szczepienia wybrano losowo kilkadziesiąt kur, które zostały następnie zainfekowane wirusem grypy ptaków. Stwierdzono, że szczepienie kur było skuteczne, ponieważ ptaki nie wykazywały żadnych objawów chorobowych.

Doświadczenia będą kontynuowane do III kwartału 2025 r., kiedy to uzyskane wyniki będą opublikowane dając podstawę do przygotowania procedury szczepienia kur niosek przeciwko grypie ptaków.

Przypomnijmy, że podobne badania szczepionek przeciwko grypie ptaków są prowadzone także w innych krajach, m.in. we Francji i USA. 

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 11/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma