Ferma kur w Szwecji zakażona wirusem rzekomego pomoru drobiu

Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt poinformowała, że na fermie kur niosek (231,4 tys. kur) w Helsingborg (Szwecja) zaobserwowano spadek produkcji nieśnej oraz wzrost jaj z nietypowymi zniekształceniami skorupy. Jednocześnie kury nioski na tej fermie nie wykazywały żadnych objawów klinicznych mogących świadczyć o chorobie.

W wyniku badań przeprowadzonych przez służby szwedzkiego Narodowego Instytutu Weterynarii stwierdzono, że część kur na w/w fermie (jeden kurnik o obsadzie 57,78 tys. kur) jest zakażona wirusem pomoru rzekomego drobiu, choroby popularnie nazywanej Newcastle ND.

Wirus rzekomego pomoru drobiu to RNA-wirus, należący do rodziny Paramyxoviridae, posiadający otoczkę, zawierający jednoniciowy niesegmentowany genom. W środowisku roznosi się drogą kropelkową, zarówno poprzez układ oddechowy, jak i pokarmowy.

Władze administracyjne ustanowiły wokół fermy strefę zapowietrzoną (obszar o średnicy 3 km) oraz strefę zagrożoną (o średnicy 10 km) wprowadzając jednocześnie odpowiednie postępowanie w sprawie likwidacji zakażonych ptaków, dezynfekcji kurników i sprzętu oraz sposobów usuwania paszy, padłych ptaków i wszelkiego rodzaju odpadów, w tym odchodów. Ograniczono przemieszczanie drobiu i jaj zarówno w strefie zapowietrzonej, jak i zagrożonej.

Światowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt poinformowała, że od lutego 2023 r. Szwecja była uznawana jako kraj wolny od obecności wirusa pomoru rzekomego.

Pomór rzekomy drobiu to jedna z najbardziej powszechnych wysoce zaraźliwych chorób układu oddechowego drobiu. Szczególnie często występuje u drobiu w krajach Azji, Afryki i Ameryki Płd., zwłaszcza w przydomowym chowie drobiu. W zakażeniu, jak i w rozprzestrzenianiu się wirusów rzekomego pomoru drobiu, sprzyja niewłaściwa bioasekuracja, tym bardziej, że znaczącymi nosicielami wirusów rzekomego pomoru są dzikie ptaki. Niestety, roznoszeniu się wirusów tej groźnej choroby sprzyjają także międzynarodowy transport ludzi, towarów, sprzętu i produktów drobiarskich. Wirus rzekomego pomoru drobiu może atakować ponad 230 gatunków ptaków.

Brak jest skutecznych sposobów leczenia drobiu zakażonego wirusem rzekomego pomoru drobiu. Jedynym sposobem zapobiegania zakażeniom są szczepienia ochronne. Wirus rzekomego pomoru drobiu nie jest chorobotwórczy dla ludzi. Niemniej kontakt z wirusem zjadliwym terenowym lub serotypem szczepionkowym może wywoływać podrażnienie górnych dróg oddechowych i być przyczyną łagodnego zapalenia spojówek oczu. 

Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 12/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma