Program „Omelette” może przyczynić się do wydłużenia okresu użytkowania kur niosek i zwiększenia spożycia jaj

Experimental Poultry Center w Geel k/Antwerpii (Belgia) jest głównym koordynatorem w rozpoczynającym się programie „Omelette”, którego zadaniem jest stymulowanie takiego rozwoju produkcji jaj w krajach Europy Północno-Zachodniej, aby poprzez wdrożenie praktyk zrównoważonego zarządzania stadami kur niosek poprawić ich odporność i przyczynić się do wydłużenia dotychczasowego okresu użytkowania kur.

W programie „Omelette” udział bierze 11 uczelni, centr badawczych i firm z pięciu krajów: Belgii, Niderlandów, Szwajcarii, Niemiec i Francji. Inicjatorem programu jest Interreg North-West Europe z Lille, (Francja). Budżet, przewidujący czteroletni okres badań (do 2028 r.), wynosi 6,3 mln €, z czego KE dofinansowała prawie 60% (3,7 mln €). Zakres prowadzonych prac będzie skierowany do trzech grup:

·       producentów jaj (właściciele ferm kur niosek),

·       sektora przerobu jaj i ich dystrybucji,

·       konsumentów.

Wydłużenie okresu użytkowania kur niosek będzie oparte na zwiększeniu gwarancji ochrony ich zdrowia, poprawie dobrostanu i jakości produkowanych jaj oraz polepszeniu szeroko rozumianej opłacalności produkcji.

Niemniej ważnym elementem prowadzonych prac będzie polepszenie sposobów komunikowania się i wzajemnego zrozumienia między wymienionymi powyżej trzema grupami.

Uzyskane wyniki powinny spowodować wzrost wiedzy o produkcji jaj wśród konsumentów i ich znaczeniu w codziennej diecie. Przyczynią się także do wzrostu konsumpcji jaj. Ważnymi odbiorcami wyników prowadzonych prac będą również media i przedstawiciele środowisk mających wpływ na konsumpcję jaj, w tym m.ni. dietetycy i lekarze.


Sprawdź też nowy
numer miesięcznika
Okładka numeru 5/2024

Partnerzy

Zakup czasopisma