Obowiązkowe szczepienie drobiu przeciwko grypie ptaków może ograniczyć liczbę ognisk i zmniejszyć straty branży drobiarskiej – twierdzi Nicola Cinotti, sekretarz generalny IPC
Grypa ptaków stanowi obecnie największe wyzwanie dla branży drobiarskiej na całym świecie – stwierdził podczas dorocznego spotkania International Poultry Welfare Alliance (IPWA) w Bangkoku Nicoli Cinotti, sekretarz generalny Międzynarodowej Rady Ds. Drobiu (IPC). Głównymi priorytetami działania IPC w 2025 r. będą: walka z grypą ptaków (60% aktywności), zapobieganie oporności lekowej drobnoustrojów (30% aktywności) i zrównoważony rozwój produkcji drobiarskiej (10% aktywności).
Walka z grypą ptaków będzie polegała głównie na opracowaniu skutecznych szczepionek przeciwko wirusowi HPAI i wdrożeniu jej produkcji, a następnie powszechne zastosowanie w chowie drobiu. W ten sposób spodziewane jest znaczne ograniczenie występowania nowych ognisk grypy ptaków, a tym samym zmniejszenie ogromnych strat przemysłu drobiarskiego.
Powszechne szczepienie drobiu przeciwko grypie ptaków dało pozytywne wyniki we Francji. Okazuje się, że wprowadzenie wyłącznie bioasekuracji, stosowanej i przestrzeganej – niestety – z różnym skutkiem w praktyce, nie pozwala na skuteczne ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusów HPAI. Przedstawiciele producentów drobiu na świecie uważają, że szczepienie drobiu powinno być równorzędnym, bardzo skutecznym sposobem walki z grypą ptaków wspierającym bioasekurację. Warto nadmienić, że takie kraje jak Meksyk, Chiny, Wietnam, Egipt, Indonezja i Bangladesz rozpoczęły już szczepienie drobiu przeciwko grypie ptaków.
Przyglądając się problemom amerykańskich producentów drobiu i wpływu likwidacji wielomilionowych stad kur niosek zakażonych wirusami HPAI na podaż jaj trzeba poważnie rozważyć zastosowanie programu przymusowego szczepienia stad drobiu przeciwko grypie ptaków – stwierdził w swoim wystąpieniu Nicoli Cinotti.
Na odbytym spotkaniu w MRiRW Czesław Siekierski, minister rolnictwa stwierdził, że polskie służby sanitarno-weterynaryjne dokonają bardzo dokładnego przeglądu obecnych warunków produkcji drobiu w Polsce i określą wszystkie możliwe niedopatrzenia, które mogły spowodować powstanie tak wielu ognisk grypy ptaków, szczególnie w woj. mazowieckim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Wyniki tego przeglądu będą podstawą do poważnych rozmów z sektorem drobiarskim.
Utylizacja kilku milionów zarażonych ptaków w Polsce w br. nie tylko kosztuje budżet państwa setki milionów złotych odszkodowań, ale stanowi również ogromne zagrożenie dla zachowania dotychczasowego poziomu eksportu mięsa drobiowego i jaj, zwłaszcza na rynki pozaunijne do krajów, które nie uznają zasad regionalizacji. Stanowcze zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego polskiego drobiu, zwłaszcza w zakresie zapobiegania zakażeniom wirusami HPAI, będzie decydowało o przyszłości polskiego drobiarstwa.