Polscy eksperci apelują o przyspieszenie prac nad przygotowaniem szczepionki przeciwko grypie ptaków, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka m.in. wzrostu cen sprzedaży jaj
Zagrożenie grypą ptaków w Polsce jest poważne; od początku roku GIW potwierdził 46 ognisk grypy ptaków u drobiu (stan na dzień 14 marca br.). jest to największa liczba ognisk w krajach UE; na drugim miejscu są Węgry (30 ognisk), a na trzecim Włochy (21 ognisk). We Francji, która rozpoczęła jesienią 2023 r. powszechne szczepienia kaczek (dwukrotnie), a także innych gatunków drobiu fermowego, w br. stwierdzono tylko 1 ognisko.
Zdaniem ekspertów, w przypadku grypy ptaków, podobnie jak w przypadku koronawirusów, szczepienie wprawdzie nie eliminuje ryzyka infekcji, ale zwykle łagodzi lub pozwala uniknąć objawów choroby, a przede wszystkim ogranicza wydalanie wirusa z kałem. Celem jest znaczne ograniczenie podatności na zakażenia kaczek i ryzyka rozprzestrzenienia się wirusa na sąsiednie gospodarstwa.
Ponieważ wydaje się (na przykładzie Francji), że szczepienie drobiu fermowego pozwala znacząco zmniejszyć liczbę ognisk grypy ptaków, także inne kraje podejmują badania nad szczepieniem drobiu w chowie fermowym. Rząd federalny USA przeznaczył na prace związane z opracowaniem szczepionki przeciwko grypie ptaków ponad 1 mld USD.
Kolejny projekt szczepień przeciwko grypie ptaków rozpoczyna się w Holandii. Kraj ten osiągnął obiecujące wyniki pierwszych prób terenowych. Sprzedaż jaj od kur objętych nowym projektem pilotażowym odbywa się wyłącznie na terenie Holandii. Nie będzie to stanowić przeszkody w handlu z krajami trzecimi. Kluczowym celem jest uniknięcie barier handlowych, gdyż wiele krajów dotychczas ograniczyło import jaj od szczepionych kur.
Eksperci rynku jaj w Polsce twierdzą, że sytuacja na globalnym, europejskim i krajowym rynku jaj staje się coraz trudniejsza, dlatego najwyższy czas na rozpatrzenie możliwych działań, mających na celu zatrzymanie wzrostu cen, a za jako jedną z najważniejszych przyczyn tych trudności uważają groźbę zakażania się drobiu fermowego, zwłaszcza kur niosek, wysoce zjadliwymi szczepami wirusów grypy ptaków. Ponadto twierdzą, że rząd powinien wprowadzić zerową stawkę VAT na sprzedaż jaj, ograniczenie regulacji wpływających na wzrost cen jaj oraz wprowadzić rozwiązania pozwalające skuteczniej kontrolować ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych drobiu.
Jednym z ważniejszych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zakażenia drobiu, w tym przede wszystkim kur niosek, wirusem grypy ptaków, jest – wg ekspertów z Polski – dążenie do wyprowadzenia kur niosek z klatek i wypuszczenie ich na wolne wybiegi. Władze USA i W. Brytanii wycofują się z dotychczasowych programów uwalniania kur niosek z klatek.
Ponieważ – mimo wszystko – utrzymywanie kur niosek w klatkach nie chroni ich całkowicie przed zakażeniem grypą ptaków, proponuje się przyspieszenie prac nad szczepieniem i próbą ograniczenia liczby utylizowanych ptaków w ogniskach grypy ptaków. Dotychczasowe przepisy zmuszają bowiem producenta do likwidacji całego stada, w tym także drobiu nie zakażonego.