Bieżący numer

Wirus ptasiej grypy sieje spustoszenie w wielu regionach świata

 

Centrum ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz Departament Higieny Środowiskowej w Hong Kongu wprowadziły nowe restrykcje importowe na produkty drobiarskie pochodzące z krajów, w których stwierdzono przypadki ptasiej grypy, ale z uwzględnieniem regionalizacji. Wprowadzone obostrzenia mają zapobiec rozprzestrzenianiu się groźnego wysoce zjadliwego szczepu H5N8 wirusa ptasiej grypy.

Zakaz importu mięsa drobiowego, wyrobów drobiarskich i jaj dotyczą Irlandii Płn. (dwa regiony), Niemiec (region w Dolnej Saksonii) oraz Korei Płd. (trzy regiony). Wg danych Departamentu Statystyki Hong Kong importował z W. Brytanii 8,7 tys. ton schłodzonego i mrożonego mięsa drobiowego oraz 330 tys. jaj, z Niemiec ok. 2,5 tys. ton mrożonego mięsa drobiowego i 880 tys. jaj oraz z Korei Płn. 740 ton mięsa drobiowego i 8,9 mln jaj.

W Indiach przemysł drobiarski zmaga się z poważnym spadkiem popytu na mięso drobiowe i jaja. W związku z kolejnymi przypadkami zakażenia drobiu wirusem ptasiej grypy ludność tego kraju obawia się, że zjadając mięso drobiowe lub jaja może zakazić się tym groźnym wirusem. Informacje takie są rozpowszechniana m.in. przez portale społecznościowe. Zmniejszona konsumpcja spowodowała spadek cen sprzedaży mięsa drobiowego o ok. 30%, natomiast jaj o ok. 10%.

Z podobnymi obawami ludności przemysł drobiarski w Indiach zmagał się rok temu po wybuchu pandemii COVID-19. Spadek cen sprzedaży drobiu i jaj spowodował obniżenie cen skupu, przez co wielu właścicieli ferm drobiarskich stanęło w obliczu braku opłacalności produkcji, a jeśli taka sytuacja będzie trwała dłużej, groźby bankructwa.

Natomiast francuscy producenci drobiu, głównie kaczek, walczą z szybko rozprzestrzeniającym się wirusem ptasiej grypy na terenie południowo-zachodnim. W ostatnich dniach liczba przypadków zakażenia drobiu wirusem ptasiej grypy wykryto w ponad 200 fermach. Francuskie władze sanitarne wprowadziły bezwzględny nakaz uboju całego drobiu w promieniu 5 km od zakażonej fermy oraz zakaz przewożenia drobiu na terenie o promieniu 20 km od zakażonej fermy. Ogółem przymusowej utylizacji poddano ok. 700 tys. ptaków, głównie kaczek.