Bieżący numer

KE przewiduje dalszy rozwój produkcji mięsa drobiowego; nowe przypadki skażenia drobiu wirusem ptasiej grypy

 

Komisja Europejska potwierdziła, że konsumpcja mięsa drobiowego w przeliczeniu na jednego mieszkańca UE wzrosła w ostatniej dekadzie o 1,2 kg i wynosi obecnie średnio 24,6 kg. Co więcej, w okresie pandemii COVID-19 jedynie sprzedaż mięsa drobiowego wzrosła, prawdopodobnie ze względu na łatwość przyrządzenia w domowych warunkach oraz wysokie walory zdrowotne (łatwo przyswajalne białko, niska zawartość tłuszczu).

Eksperci przewidują, że w nadchodzącej dekadzie w krajach UE jedynie produkcja mięsa drobiowego będzie się nadal rozwijała. Niestety, eksport europejskiego drobiu na rynki pozaeuropejskie może w tym czasie spaść prawdopodobnie nawet o 10%, głównie ze względu na wysoce konkurencyjny eksport drobiu z Brazylii.  

Tymczasem wysoce zjadliwy szczep wirusa ptasiej grypy H5N8 rozprzestrzenia się w coraz to nowych regionach Europy. W całym 2020 r. w 16 krajach UE stwierdzono 442 przypadki skażenia drobiu wirusem ptasiej grypy, najwięcej na Węgrzech (273), w Polsce (51), Francji (35) i Niemczech (29). W Polsce na przełomie 2020/21 poddano utylizacji ponad 2 mln kur niosek, dziesiątki tysięcy indyków i kurcząt brojlerów; w całym 2020 r. stwierdzono 51 przypadków skażenia drobiu wirusem ptasiej grypy.

Chińskie władze wstrzymały import mięsa drobiowego z Francji, gdzie po stwierdzeniu 61 przypadku zakażenia drobiu wirusem ptasiej grypy na przełomie 2020/21 przymusowej utylizacji poddano ponad 600 tys. ptaków, głównie kaczek. Na Węgrzech zlikwidowano 90 tys. zakażonych wirusem indyków. W Niemczech w ostatnim tygodniu potwierdzono ósmy przypadek skażenia drobiu wirusem H5N8. Przypadki skażenia drobiu wirusem stwierdzono też na fermach W. Brytanii (18 przypadków), w Holandii i na Ukrainie.

Służby weterynaryjne w Korei Płd. poinformowały, że po stwierdzeniu 46 przypadku zakażenia drobiu wirusem ptasiej grypy postanowiono prewencyjnie ubić i poddać utylizacji ponad 13,6 mln różnych gatunków drobiu w chowie fermowym, w tym prawie 10,2 mln kurcząt brojlerów.