Bieżący numer

Światowy Dzień Jaja to okazja do wielkiej promocji tego cudownego wynalazku natury

 

Dzisiaj 9 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Jaja! W porannym wydaniu „Dzień Dobry TVN” Jan Kuroń zaprezentował z tej okazji kilka wspaniałych i oryginalnych przepisów potraw z udziałem jaj. Interesujący pomysł promocji jaj przez wielopokoleniową rodzinę zaproponował holenderski DSM. Promocja tego doskonałego produktu żywieniowego powinna być stałym elementem wzbogacania naszej wiedzy na temat zdrowego odżywiania się! Mit o tym, że zawarty w jajach cholesterol może być przyczyną miażdżycy sprzyjającej powstawaniu chorób serca, już dawno został obalony przez największe autorytety z medycyny i żywienia człowieka.

Niestety, spożycie jaj w Polsce jest wciąż stosunkowo niskie! Fakt ten może dziwić, bo Polska jest znaczącym producentem jaj w UE, a ten wysoko wartościowy produkt nie tylko nie jest zbyt drogi w porównaniu do innych produktów spożywczych, ale także powszechnie dostępny, łatwy w przyrządzaniu i może być zjadany przez osoby w każdym wieku.

Jaja stanowią rezerwuar wielu wartościowych składników pokarmowych, świetnie wzbogacających naszą codzienną dietę. Spożycie jednego średniej wielkości jaja zaspokaja ok. 25% dziennego zapotrzebowania dorosłej osoby na białko potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jaja dostarczają też inne ważne składniki pokarmowe (witaminy, lecytynę, lizozym, ksantofile,  

Najprościej mówiąc, jajo składa się z białka i żółtka zamkniętych w skorupie. Warto wiedzieć, że skład aminokwasowy i wzajemny udział poszczególnych aminokwasów w białku jaja jest od wielu lat uznawanym przez Światową Organizację Zdrowia WHO wzorcem białka o najwyższej wartości pokarmowej, do którego porównywana jest wartość pokarmowa innych białek.

Jaja też stały się elementem popularnego zwrotu wskazującego, że jeśli dana osoba „ma jaja”, to znaczy, że jest zdecydowana i odważna w swoim działaniu, chociaż być może nie chodzi tutaj o jaja spożywcze. Ciekawe, że zwrot ten kierujemy zarówno wobec mężczyzn, jak i kobiet…