Bieżący numer

Wzrasta ryzyko jesiennych zakażeń drobiu wirusami ptasiej grypy w krajach UE

 

Przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa rolnictwa potwierdzili przypadki zakażenia drobiu wysoce zjadliwymi wirusami ptasiej grypy (szczepy H5) na fermach w rejonie Karaczajo-Czerkieskim (północny Kaukaz). W wyniku zakażenia na fermie liczącej 170 tys. szt. kurcząt padło ponad 19 tys. szt. kurcząt.

Jest to pierwszy przypadek wystąpienia ptasiej grypy w tym regionie w obecnym sezonie. Pierwsze przypadki ptasiej grypy u drobiu wystąpiły w sierpniu br. na Syberii, następnie w rejonie Uralu, a obecnie w regionie nadwołżańskim, co świadczy o postępującym ze wschodu w kierunku zachodu ryzyku zakażenia się drobiu groźnym wysoce zjadliwym wirusem.

Wg danych OIE od połowy sierpnia br. w Rosji potwierdzono 47 przypadków ptasiej grypy, w których zakażeniu uległo ponad 1,74 mln szt. drobiu. Przypadki ptasiej grypy stwierdzono także na fermach drobiu w Kazachstanie, Australii i na Tajwanie.

Władze europejskich służb weterynaryjnych oraz Urzędu ds. Żywności ostrzegają producentów drobiu w UE przed rozprzestrzenieniem się wysoce zjadliwych szczepów wirusów ptasiej grypy wraz z przemieszczaniem się (przeloty jesienne) dzikiego ptactwa z Azji do Europy i zalecają wzmożenie procedur bioasekuracji na fermach.