Bieżący numer

Strajki mogą zakłócać płynność eksportu białoruskiego mięsa drobiowego

 

Przedłużające się demonstracje na Białorusi przeciwko oficjalnym wynikom wyborów prezydenckich mogą spowodować zakłócenia w płynności eksportu białoruskiego drobiu na rosyjski rynek. Rosja jest bowiem największym odbiorcą wyprodukowanego na Białorusi mięsa drobiowego; w 2019 r. eksport ten wyniósł 130 tys. ton.

Warto podkreślić, że na razie zarówno białoruskie zakłady drobiarskie, jak i fermy pracują bez zakłóceń. Wiodącymi producentami drobiu na Białorusi są: Agrokombinat "Dzierżyński", Smolevichi Broiler, Vitebsk Broiler Drób, Hodowla Drobiu "Przyjaźń" oraz CJSC "Servolux Agro".

Problemy z realizacją eksportu nie są związane bezpośrednio z samą produkcją drobiu, która w pełni pokrywa wewnętrzny popyt, a nadwyżki muszą być sprzedawane za granicę. Kłopot mogą natomiast stanowić firmy transportowe, których pracownicy postanowili dołączyć się do strajkujących zakładów.

Wg przedstawicieli rosyjskich importerów, wstrzymanie białoruskiego eksportu drobiu nie stanowi żadnego zagrożenia dla utrzymania płynności podaży mięsa drobiowego na rosyjskim rynku, ponieważ rosyjski przemysł drobiarski nie tylko w pełni pokrywa wewnętrzny popyt, ale od pewnego czasu zmaga się z problemem nadprodukcji i uporczywie poszukuje możliwości eksportu.