Bieżący numer

Coraz większe tempo żniw, a ukraiński MHP planuje otworzyć dużą sieć sklepów

 

Rozpoczęły się żniwa w Polsce. Najwyższe zaawansowanie obserwuje się w województwach na południu Polski. Chociaż wolniejsza wegetacja i obfitsze ostatnio opady spowodowały opóźnienie żniw, to pierwsze wyniki wskazują na wysokie plony jęczmienia ozimego i rzepaku. Wg specjalistów wróży to także wysokie plony pozostałych gatunków zbóż.

Ukraińscy rolnicy zebrali ponad 20 mln ton zbóż z 38% powierzchni upraw, w tym blisko 13 mln ton pszenicy i 6,4 mln ton jęczmienia. Międzynarodowa Komisja Zbożowa IGC szacuje zbiory pszenicy w UE-27 na 125,6 mln ton, na świecie na poziomie 762 mln ton (podobnie jak w sezonie 2019/20), natomiast w Rosji ok. 78 mln.

Mocne euro w stosunku do dolara (1 € = 1,18 USD) hamuje wielkość eksportu zbóż z krajów UE. W ubiegłym tygodniu cena pszenicy w kontrakcie wrześniowym 2020 na paryskiej giełdzie MATIF wyniosła 185,75 euro/t (219 USD/t), a na giełdzie CBOT w Chicago - 198 dolarów za tonę.

Ukraiński holding drobiarski MHP konsekwentnie realizuje program transformacji z produkcji surowcowej do szeroko rozumianej branży handlowo-gastronomicznej. W związku z tym już w lipcu br. zostaną otwarte trzy sklepy firmowe z mięsem, w tym także mięsem drobiowym i wyrobami z drobiu, a do końca 2020 r. kolejnych 50 sklepów w różnych lokalizacjach. W najbliższych latach MHP planuje otwarcie ok. 1000 własnych sklepów oferujących szeroką gamę mięsa i wyrobów mięsnych.