Bieżący numer

Amerykanie zalecają spożywanie jaj także przez niemowlęta

 

Amerykański Komitet Doradczy po raz pierwszy w tak zdecydowany sposób zaleca w swoich najnowszych rekomendacjach żywieniowych „Dietary Guidelines for Americans Advisory Committee” spożywanie jaj kurzych jako jednego z najważniejszych produktów żywnościowych szczególnie dla niemowląt i małych dzieci oraz kobiet ciężarnych i karmiących.

Jaja zawierają m.in. znaczne ilości choliny, która stanowi kluczowy element w prawidłowym kształtowaniu się mózgu człowieka zarówno w okresie płodowym, jak i w pierwszych latach życia (niemowlęta, dzieci i młodzież). Ponadto jaja zawierają wysokiej wartości białka, bogate w aminokwasy egzogenne, oraz wiele witamin i mikroelementów niezbędnych dla prawidłowego rozwoju organizmu (mózg, układ kostny, mięśnie, naczynia krwionośne itd.).

Jaja są także doskonałym źródłem witaminy D, której powszechne u ludzi niedobory – niestety – coraz częściej są uznawane jako jedna z głównych przyczyn różnego rodzaju dysfunkcji i wad rozwojowych, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Warto pamiętać, że witamina D zawarta w jajach posiada szczególnie wysoką bioprzyswajalność, przewyższającą wielokrotnie przyswajalność tych postaci witaminy D, jakie są proponowane w różnego rodzaju farmakologicznych suplementach dietetycznych.

Specjaliści AAC twierdzą, że wczesne spożywanie jaj już przez 4-6-miesięczne niemowlęta stanowi najlepszy sposób do przyzwyczajenia organizmu do przyswajania składników pokarmowych zawartych w jajach oraz kształtuje mechanizmy zapobiegające alergiom, które niekiedy obserwuje się u niektórych dzieci i młodzieży, jeśli zaczynają one spożywać jaja dopiero w późniejszym wieku.

Warto także podkreślić, że zgodnie z najnowszymi badaniami opublikowanymi przez Uniwersytet Harvard, zawarty w jajach cholesterol nie stanowi żadnego zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania serca i układu krążenia krwi. Najprawdopodobniej głównymi przyczynami tych chorób są stres, palenie papierosów i niehigieniczny tryb życia.