Bieżący numer

Nadprodukcja mięsa drobiowego sprawia kłopot rosyjskim producentom drobiu

 

Trzeci w Rosji pod względem wielkości produkcji drobiu holding rolniczy Prioskol proponuje sprzedaż części swoich aktywów. Wg redakcji Kommersant rosyjskie firmy Cherkizovo i Miratorg oraz tajlandzki CP Foods wykazały zainteresowanie zakupem tych aktywów. Wartość transakcji oceniana jest na 360 mln USD i – jeśli dojdzie do jej realizacji – będzie to największa tego typu operacja od 2015 r., kiedy to CP Foods nabył dwie duże rosyjskie fermy drobiarskie.

W 2019 r. Prioskolie wyprodukowało 452 tys. ton mięsa drobiowego, co stanowiło 7,3% produkcji drobiu ogółem w Rosji. Przychód netto Prioskolie w 2019 r. wyniósł 620 mln USD, o 10,4% więcej w porównaniu do przychodu netto w 2018 r. oraz 80 mln USD zysku, o 69% większego w porównaniu do zysku w 2018 r.

Niestety, Unicorn Capital Advisers pełniący role finansowego doradcy dla Prioskolie, nie przedstawił na razie żadnych szczegółów proponowanej oferty sprzedaży informując jedynie, że pozyskane przez Prioskolie środki finansowe zostaną wykorzystane na cele inwestycyjne. Jak podają przedstawiciele potencjalnych nabywców, zarówno Cherkizovo i Miratorg, jak i CP Foods są zainteresowane zakupem całej firmy, a nie jedynie części aktywów, i działanie potem w oparciu o joint venture.

Wg moskiewskiego think-tanku Walnut Capital, ograniczenia związane z pandemią COVID-19 nie mają wpływu na decyzję Prioskolie, ponieważ rosyjski przemysł żywnościowy jest w tej chwili najszybciej wracającym do dawnego poziomu produkcji. Wg analityków głównym powodem propozycji Prioskolie sprzedaży części aktywów jest wyraźna nadprodukcja drobiu w Rosji (podaż krajowa przewyższa popyt) i wynikający z tego spadek opłacalności, przez co niektóre firmy drobiarskie próbują pozbyć się swojej drobiarskiej działalności. Jeśli mimo to dojdzie do transakcji kupna/sprzedaży, to operacja będzie obejmować nabycie jedynie minimalnej części aktywów, co pozwoli lepiej poznać zarządzanie firmą Prioskolie oraz jej potencjałem produkcyjno-logistycznym.