Bieżący numer

Ukraiński MHP broni się przed skutkami ptasiej grypy i globalnego spadku popytu na mięso drobiowe

 

Ukraiński holding rolniczo-spożywczy MHP zanotował 2% wzrost zysku na koniec I kwartału br. pomimo mniejszego eksportu mięsa drobiowego (spadek o 12% w porównaniu do I kw. 2019 r.) z powodu wystąpienia w drugiej połowie stycznia 2020 r. ogniska ptasiej grypy (wysoce zjadliwy wirus H5N8) na fermie brojlerów (zlikwidowano ponad 98 tys. zakażonych ptaków) położonej na terenie obwodu winnickiego w pobliżu ferm należących do MHP.

Wstrzymanie importu ukraińskiego mięsa drobiowego przez kraje UE, Arabię Saudyjską oraz kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej zostało stosunkowo szybko odwołane po zastosowaniu przepisów o regionalizacji produkcji mięsa drobiowego na Ukrainie. Warto przypomnieć, że UE zaimportowała w I kwartale 2020 r. 63 tys. ton mięsa drobiowego z W. Brytanii, 57,8 tys. ton z Brazylii, 40,8 tys. ton z Tajlandii, 23,5 tys. ton z Ukrainy oraz 8 tys. ton z Chile.

Wprawdzie pandemia COVID-19 na Ukrainie nie spowodowała wzrostu absencji wśród pracowników MHP i wynikającej z tego powodu mniejszej zdolności produkcyjnej, to jednak znacząca w skali globalnej nadwyżka podaży mięsa drobiowego w stosunku do popytu wpłynęła na spadek ceny sprzedaży mięsa drobiowego na światowych rynkach i dlatego spodziewany zysk MHP w II kwartale br. może być niższy w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. Niepewna sytuacja na światowych rynkach drobiarskich z powodu ograniczeń COVID-19 uniemożliwia zarządowi MHP przedstawienie bardziej precyzyjnych prognoz na cały 2020 r.

Wg rocznego raportu finansowego MHP w całym 2019 r. uzyskało przychód w wysokości 2,065 mld USD, o 32% wyższy w porównaniu do przychodu w 2018 r., przy czym dochód (po odliczeniu kosztów) wzrósł o 19%.