Bieżący numer

Rosja rozpoczyna kolejowy eksport drobiu do Chin, a Chiny wstrzymują import towarów rolnych z USA

 

Jak podaje chińska agencja medialna Xinhua, Cherkizovo Group, rosyjski potentant drobiarski, po raz pierwszy wykorzystał transport kolejowy do przewiezienia 25 ton mrożonego mięsa drobiowego z Moskwy do Chongqing, miasta w środkowych Chinach, jednego z czterech miast wydzielonych Chińskiej Republiki Ludowej. Symboliczny kolejowy transport eksportu rosyjskiego drobiu trwał 18 dni i był znacznie krótszy oraz korzystniejszy z punktu widzenia logistyki aniżeli wykorzystywany dotychczas transport morski. Mniej więcej w tym samym czasie Cherkizovo Group wysłało koleją z Tambovo Turkey w Rosji do Chin 27 ton indyczych skrzydeł.

Warto podkreślić, że w 2019 r. Cherkizovo Group wyeksportowała do Chin transportem morskim ponad 14 tys. ton mięsa drobiowego, co stanowiło ok. 40% całego eksportu tej firmy. Kierownictwo firmy planuje sprzedać na chiński rynek w 2020 r. ponad 50 tys. mięsa drobiowego.

Tymczasem chiński rząd postanowił wstrzymać import produktów rolniczych z USA, głównie kukurydzy, bawełny, soi i wieprzowiny, po tym, jak administracja Trumpa ogłosiła wsparcie dla Hong-Kongu, buntującego się przeciwko władzy z Pekinu. W październiku 2019 r. Chiny zgodziły się zakupić w USA produkty rolne o wartości 50 mld USD rocznie, dwukrotnie więcej w porównaniu do importu w 2017 r. (przed handlową wojną amerykańsko-chińską).

Prawdopodobnie decyzja chińskich firm Cofco i Sinograin o wstrzymaniu amerykańskiego importu produktów rolnych wynika też z nadwyżki mięsa drobiowego na chińskim rynku, powodowanej wzmożonym importem drobiu z Brazylii oraz odbudową własnej produkcji.