Bieżący numer

Wirusy COVID-19 i ptasiej grypy powodem decyzji w wielu krajach o depopulacji milionów kurcząt, indyków i kur niosek

 

Jak stwierdził Joe Reardon, komisarz ds. rolnictwa w stanie Północna Karolina, obniżona zdolność produkcyjna w amerykańskich zakładach drobiarskich znajdujących się na terenie tego stanu (Tyson Foods, Perdue Farms, Wayne Farms, Mountaire Farms, Pilgrim’s Pride, House of Raeford Farms oraz Sanderson Farms) z powodu zachorowań pracowników na COVID-19 była bezpośrednim powodem podjęcia dramatycznej decyzji o depopulacji ponad 1,5 mln kurcząt brojlerów.

Liczba nałożonych jaj wylęgowych brojlerowskich w USA na dzień 1 maja br. wyniosła 661 mln szt. i była niższa o 6% w porównaniu do liczby jaj nałożonych w maju 2019 r. Jednocześnie liczba wstawionych kurek w mięsnych stadach reprodukcyjnych wzrosła w USA w kwietniu br. i wyniosła 8,16 mln szt., o 11% więcej w porównaniu do kwietnia 2019 r.

Natomiast na Węgrzech stwierdzono w ostatnich dniach kolejne ogniska ptasiej grypy. W okresie ostatnich dwóch miesięcy łączna liczba przypadków zachorowań drobiu na ptasią grypę w tym kraju wynosi ponad 270. Wg danych europejskiego systemu rejestracji chorób drobiu przypadki zachorowań drobiu na ptasią grypę stwierdzono od początku 2020 r. w wielu krajach UE: w Polsce, Bułgarii, Czechach, Niemczech, Rumunii, Słowacji i Ukrainie.

Potwierdzenie obecności wirusów ptasiej grypy wiąże się z koniecznością depopulacji wszystkich ptaków w chorym stadzie oraz ustanowienia stref zapowietrzenia (w promieniu 3 km wokół chorej fermy) i zagrożenia (w promieniu 10 km wokół chorej fermy).