Bieżący numer

Biosynteza przeciwciał zwalczających wirusy ptasiej grypy nadzieją na zapobieganie i leczenie groźnej choroby

 

Naukowcy z brytyjskiego Pirbright Institute (południowa Anglia) przeprowadzili przy zastosowaniu inżynierii genetycznej biosyntezę przeciwciał typu scFvs, które mają zdolność blokowania specyficznej glikoproteiny hemaglutyniny (HA), znajdującej się na wypustkach na powierzchni wirusów ptasiej grypy H9N2.

Glikoproteina HA służy wirusom do wnikania do wnętrza komórki gospodarza w celu namnożenia się i charakteryzuje się wysoką specyfiką gatunkową. Po zablokowaniu glikoproteiny HA przez przeciwciała scFvs otrzymane przez brytyjskich naukowców wirusy H9N2 nie są zdolne do wnikania do komórek, dzięki czemu zdecydowanie zmniejsza się zagrożenie zachorowania ptaków na ptasią grypę oraz zwiększa się skuteczność prowadzonej terapii.

Biosynteza specyficznych przeciwciał może mieć ogromne znaczenie w zapobieganiu i zwalczaniu ptasiej grypy. Warto wiedzieć, że tylko w okresie od 27 marca do 16 kwietnia 2020 r. (21 dni) odnotowano wg OIE na świecie 150 przypadków ptasiej grypy wśród drobiu, z powodu których przymusowej utylizacji poddano ok. 1,2 mln ptaków. W samych tylko Węgrzech w okresie od początku marcu do końca kwietnia br. stwierdzono 243 przypadki zakażenia drobiu wirusami ptasiej grypy, w tym szczególnie groźnym wysoce zjadliwym wirusem H5N8; w węgierskich fermach w ciągu dwóch miesięcy zutylizowano tylko z tego powodu ponad 2,3 mln szt. drobiu.

Technologia produkcji zrekombinowanych białek w systemie ekspresyjnym bakulowirusa, wykorzystana przez brytyjskich naukowców, budzi poważne nadzieje na biosyntezę przeciwciał zwalczających koronawirusa COVID-19, groźnego dla ludzi, będącego powodem światowej pandemii.