Bieżący numer

Przegrupowania wśród rosyjskich producentów kaczek

 

Rosyjski “Kommersant” informuje, że Damate, największy rosyjski producent indyków, jest zainteresowany zakupem bankrutującej firmy Donstar, znaczącego producenta kaczek. W celu przeprowadzenia operacji zakupu Damate zarejestrował oddział New Duck Technologies na terenie obwodu Rostow, gdzie mieszczą się kacze fermy firmy Donstar.

Wcześniej Donstar, bedąc częścią drobiarskiego holdingu Eurodon, wybudował w obwodzie Rostow 60 kurników, wytwórnię pasz oraz inne obiekty towarzyszące, gdzie wyprodukował w 2017 r. 27 tys. ton kaczych tuszek. W oparciu o początkowe powodzenie na rosyjskim rynku Donstar podjął decyzję o rozbudowie firmy, co pozwoliłoby zwiększyć produkcję kaczek do 70 tys. ton rocznie. Jednocześnie rozpoczęto przygotowania do budowy nowych ferm w okolicach Moskwy (planowana roczna produkcja 30 tys. ton kaczek) zaciągając kolejny kredyt w wysokości 20 mln USD.

Niestety, stosunkowo trudna sprzedaż kaczek na rosyjskim rynku z powodu niskiej popularności tego rodzaju drobiu wśród rosyjskich konsumentów (drób wybitnie sezonowy, roczne spożycie 50 tys. ton), spowodowała utratę płynności finansowej przez Donstar i przyczyniła się, wraz z nadmiernymi inwestycjami, do powstania zadłużenia w wysokości 95 mln USD, którego firma nie była w stanie terminowo obsługiwać i musiała zostać postawiona na początku 2020 r. w stan upadłości.

Sergey Lakhtyukhov, prezes Związku Rosyjskich Producentów Drobiu uważa, że przy współdziałaniu rosyjskich władz Damat może odnieść sukces, ale pod warunkiem znaczącego zwiększenia eksportu wyprodukowanych kaczek na chłonne rynki Azji i krajów arabskich.