Bieżący numer

Rośnie eksport brazylijskiego drobiu na rynki azjatyckie, natomiast USA chce wznowić eksport drobiu do W. Brytanii

Brazylijscy producenci drobiu powinni być zachwyceni: eksport mięsa drobiowego (świeżego i przetworzonego) w lutym br. wyniósł 384,4 tys. ton, co oznacza wzrost o ponad 10% w porównaniu do eksportu z lutego ub.r. Eksport brazylijskiego mięsa drobiowego w pierwszych dwóch miesiącach 2020 r. wyniósł łącznie 672,2 tys. ton, co stanowi wzrost o 12,3% w porównaniu do eksportu w tym samym okresie w 2019 r. (wyeksportowano wówczas 598,4 tys. ton).

Ponad 17% wyeksportowanego brazylijskiego mięsa drobiowego trafiło do Chin, przy czym chiński import wyniósł w pierwszych dwóch miesiącach 2020 r. ponad 115,4 tys. ton, o 59% więcej w porównaniu do importu w styczniu i lutym 2019 r.

Ogromny popyt na żywność pochodzenia zwierzęcego w Chinach i Wietnamie powoduje, że eksporterom udaje się wynegocjować bardzo atrakcyjne ceny sprzedaży, przynoszące wymierny dochód zarówno brazylijskim rolnikom, jak i eksporterom mięsa drobiowego w Brazylii.

W pierwszych dwóch miesiącach 2020 r. brazylijski drób trafił też na rynki Korei Płd. (17,5 tys. ton, 12,5% wzrost r/r), Filipin (14,7 tys. ton, 104% wzrost r/r) i Singapuru (18,3 tys. ton, 49% wzrost r/r).  

Warto podkreślić, że Brazylia i USA są ciągle największymi eksporterami drobiu na świecie. Amerykańscy producenci drobiu łakomie spoglądają na rynek brytyjski, który po 23 latach został uwolniony spod restrykcji nałożonych przez UE na import mięsa drobiowego z USA. Ewentualne przywrócenie eksportu drobiu z USA do W. Brytanii stanowi poważne zagrożenie dla eksporterów drobiu z UE, w tym także dla Polski.