Bieżący numer

Ocieplenie i przeludnienie Ziemi największymi zagrożeniami dla ludzkości

Nasza planeta Ziemia staje się coraz cieplejsza i bardziej przeludniona. Produkcja drobiu najprawdopodobniej odegra w najbliższych latach kluczową rolę w zapewnieniu pożywienia bogatego w białko wzrastającej populacji ludzi (ciągle mięso stanowi podstawowe źródło białka dla ludzi), ale żywność pochodzenia roślinnego może również odegrać bardzo ważną rolę w tym względzie.

Prawdopodobnie w 2050 r. Ziemię będzie zamieszkiwało ok. 10 mld ludzi, głównie w krajach azjatyckich i afrykańskich. Jednocześnie zachodzące zmiany klimatyczne będą negatywnie wpływały na poziom produkcji rolniczej w wielu krajach Afryki, a także Środkowego Wschodu, Indii, Indochin, Indonezji i Filipin. Wg przewidywań klimatologów, podwyższony na skutek topnienia lodowców poziom wody w oceanach i morzach podniesie się zmuszając ludność mieszkającą na wybrzeżach do przemieszczenia się w głąb lądów, co spowoduje jeszcze większe zagęszczenie oraz ubytek ziemi rolniczej.

Światowa produkcja mięsa drobiowego wyprzedziła produkcję pozostałych rodzajów mięsa przede wszystkim dlatego, że jest to produkcja stosunkowo prosta i łatwa, a także najbardziej zrównoważona w ochronie środowiska naturalnego, dostarczająca produkty wysoko wartościowe pod względem wartości pokarmowej, łatwe w przyrządzaniu i smaczne, nie budzące zastrzeżeń wynikających z przekonań religijnych.

Być może w niedalekiej przyszłości, jak to przewidują eksperci, produkcja bogatej w białko żywności pochodzenia roślinnego wyprzedzi produkcję drobiu. Tym bardziej, że coraz więcej ludzi świadomie ogranicza codzienne spożycie mięsa  przechodząc na fleksitarianizm.