Bieżący numer

Nowa umowa handlowa USA z Chinami nie gwarantuje zakończenia „wojny handlowej”

W USA nie milkną komentarze na temat ostatniego porozumienia handlowego między Chinami i USA, także w obszarze handlu drobiem między tymi dwoma krajami.

Chris Coons, amerykański senator kierujący senacką komisją ds. drobiarstwa twierdzi, że prowadzona obecnie przez Donalda Trumpa polityka „wet za wet” w sprawie ograniczenia ceł i zakazów handlu drobiem z Chinami jest bardzo niepewna i nie prowadzi do zakończenia trwającej już kilka lat wojny handlowej z Chinami.

Sytuacja ta jest szczególnie niewygodna dla amerykańskiego przemysłu drobiarskiego, ponieważ nie daje żadnej pewności, że przywrócenie handlu drobiem między Chinami i USA będzie trwało dłuższy okres czasu. W każdej chwili bowiem chiński rząd może zawiesić uzgodnione porozumienie, a prezydent USA ubiegający się o reelekcję będzie gotowy pójść na dalsze ustępstwa po to tylko, aby pozyskać głosy amerykańskich farmerów w nadchodzących wyborach.

Senator Coons przypomina, że amerykański przemysł drobiarski, chcąc złagodzić napięcia wywoływane nadprodukcją drobiu w USA,  pilnie potrzebuje większych gwarancji w zakresie międzynarodowego handlu, w tym także odpowiednio bezpiecznej umowy handlowej z Chinami.