Bieżący numer

USA i Chiny są gotowe przywrócić handel mięsem drobiowym

Giełdowa wartość akcji większości amerykańskich firm drobiarskich nieoczekiwanie „skoczyła w górę” (Sanderson Farms o 16%, Pilgrim’s Pride o 8,3%, Tyson o 5,1%) po tym, jak Donald Trump, prezydent USA, ogłosił na początku tego tygodnia zakończenie rozmów z przedstawicielami rządu Chin na temat pierwszej fazy nowego porozumienia handlowego, w którym uzgodniono przede wszystkim zasady handlu mięsem i wyrobami drobiowymi między tymi dwoma największymi gospodarkami na świecie. Zawarte porozumienie pozwoli na przyspieszenie zakończenia trwającej ponad 18 miesięcy wojny handlowej między USA i Chinami.

Strona amerykańska zaakceptowała import chińskich wyrobów z mięsa drobiowego poddanych wstępnej obróbce cieplnej, natomiast strona chińska zawiesiła zakaz importu amerykańskich tuszek brojlerowskich.

Prawdopodobnie już wkrótce podczas najbliższego szczytu amerykańsko-chińskiego podpiszemy z Xi Jinpingiem, prezydentem Chin, to zupełnie nowe porozumienie handlowe – powiedział Donald Trump. Osiągnięte porozumienie pozwoli uspokoić trudną sytuację na amerykańskim rynku drobiarskim, na którym w ostatnim czasie obserwujemy spadek cen na mięso drobiowe z powodu znaczącej nadprodukcji kurcząt brojlerów i braku możliwości eksportu mięsa drobiowego – dodał Trump.