Bieżący numer

Chiny największym importerem rosyjskiego drobiu

Zwiększa się eksport rosyjskiego drobiu do Chin i – jak oświadczył Andrew Dalnov, członek zarządu rosyjskiego kombinatu Cherkizovo – Chiny wkrótce mogą być największym importerem rosyjskiego drobiu wyprzedzając Ukrainę i Wietnam. Eksport rosyjskiego drobiu do Chin w 2019 r. wyniesie 50 tys. ton, natomiast w 2020 r. spodziewany jest eksport ponad 100 tys. drobiu.

Rosyjscy producenci drobiu muszą poszukiwać nowych zagranicznych rynków zbytu dla swoich wyrobów, ponieważ przy rocznym wzroście produkcji drobiu w Rosji na poziomie 2-3% można zaobserwować nasycenie krajowego rynku.

Chińskie władze na początku 2019 r. wyraziły zgodę na import rosyjskiego drobiu. Dalnov twierdzi, że obecnie ok. 70% importowanego przez Chiny drobiu pochodzi z Brazylii, ale kraj ten nie zapewnia pełnej bioasekuracji w produkcji drobiu, co stanowi potencjalne ryzyko gorszej jakości.

Obecnie sześć zakładów z Grupy Cherkizovo posiada uprawnienia do eksportu drobiu do Chin: Mosselprom i Petelinskaya (region moskiewski), Vasilevskaya (region Penza), Lisko Broiler (region woroneski), Belaya Ptitsa Kurs (region kurski) oraz Tambov Turkey.