Bieżący numer

Amerykańskie firmy drobiarskie oskarżone o zmowę cenową i płacową

Zarząd Sanderson Farms, trzeciej pod względem wielkości produkcji drobiu w USA (w 2018 r. produkcja SF wyniosła 38,95 tys. ton mięsa drobiowego tygodniowo), oświadczył, że otrzymał z Departamentu Sprawiedliwości pozew sądowy, w którym firma wraz z innymi największymi producentami drobiu w USA została oskarżona o tajne porozumienie w sprawie podniesienia cen mięsa drobiowego na amerykańskim rynku.

Zarząd firmy stwierdził w oświadczeniu, że zawarte w pozwie oskarżenia są bezpodstawne i całkowicie pozbawione sensu, co w trakcie procesu zostanie udowodnione przez prawników broniących dobrego imienia firmy.

Tym razem Departament Sprawiedliwości USA oskarżył wraz z Sanderson Farms także inne amerykańskie firmy drobiarskie: Tyson Foods, Pilgrim’s Pride, Perdue Farms, Koch Foods, Wayne Farms, Foster Farms, Mar-Jac Poultry, Fieldale Farms, Claxton Poultry Farms, House of Raeford Farms, Mountaire Farms, Peco Foods, Simmons Foods, George’s, OK Foods i Harrison Poultry.

Warto nadmienić, że wiele z tych firm zostało również ostatnio oskarżonych przez Departament Sprawiedliwości USA o zmowę zaproponowaną podczas tajnego spotkania w ostatnim tygodniu sierpnia 2019 r. w sprawie zamrożenia płac dla zatrudnianych pracowników.