Bieżący numer

„Twardy Brexit” to bardzo poważne zagrożenie dla brytyjskich producentów drobiu i jaj

Minette Batters, prezes brytyjskiego Narodowego Związku Farmerów NFU wystosowała apel do Borisa Johnsona, premiera UK, o pilny przegląd taryf celnych na import i eksport towarów rolnych, jakie będą obowiązywały w przypadku opuszczenia UE przez UK wg tzw. „twardego Brexitu”, czyli bez umowy. "Twardy Brexit" to dla UK najczarniejszy scenariusz, który dotknie prawie wszystkie aspekty życia i gałęzie brytyjskiej gospodarki, przy czym najbardziej ucierpią portfele zwykłych obywateli.

Wprowadzenie ceł na towary rolne eksportowane przez UK do krajów UE spowoduje wzrost cen tych towarów na europejskich rynkach, co wpłynie na obniżenie eksportu. Pojawi się nadprodukcja wielu towarów rolnych w UK, w tym mięsa drobiowego i jaj, a problem dodatkowo skomplikuje import tych towarów z UE z niższymi cłami lub wręcz bez opłat celnych. Sytuacja ta może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla dalszej egzystencji wielu gospodarstw i ferm w UK, a przy braku opłacalności nawet spowodować bankructwo wielu rolników.

Przykładowo import wyprodukowanego w UK mięsa drobiowego do krajów UE będzie obłożony cłem w wysokości 37%, natomiast import mięsa drobiowego z UE do UK będzie obłożony cłem w wysokości 22%. Natomiast import jaj spożywczych z UK do UE będzie oclony w wysokości 19%, natomiast import jaj spożywczych z UE do UK będzie oclony 0%.