Bieżący numer

Kolejna odsłona wojny handlowej między USA i Chinami

Donald Trump, w związku z niespodziewanym obniżeniem kursu chińskiego yuana (prawdopodobna manipulacja rządu Chin na rynku walutowym) oraz zawiedziony brakiem importu przez Chiny znacznych ilości amerykańskich towarów rolnych, zgodnie z zawartym wcześniej porozumieniem między USA i ChRL, zapowiedział wprowadzenie kolejnych opłat celnych na import na rynek amerykański chińskich produktów o wartości ponad 300 mld dolarów.

W odpowiedzi na ogłoszone przez prezydenta USA decyzje chiński minister ds. handlu postanowił całkowicie wstrzymać import amerykańskich produktów rolnych (mięso, soja, zboża paszowe), co natychmiast wywołało znaczne zaniepokojenie wśród amerykańskich farmerów. Negatywne nastroje amerykańskich farmerów w tych stanach, gdzie rolnictwo stanowi główne źródło dochodów, mogą być szczególnie niekorzystne dla Donalda Trumpa w perspektywie nadchodzącej kampanii wyborczej, w której obecny prezydent USA zamierza ubiegać się o ponowną elekcję na drugą kadencję.

Przypomnijmy, że w wyniku prowadzonej wojny handlowej między USA i Chinami, ChRL zakupiły w USA w 2018 r. 14,3 mln ton soi (32,9 mln ton w 2017 r.), najmniej od 11 lat. Jednocześnie w amerykańskich portach nadal 3,7 mln ton soi oczekuje na załadunek i eksport do Chin. Wstrzymanie eksportu spowodowało kilkuprocentowy spadek cen soi na amerykańskich giełdach rolnych.