Bieżący numer

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zlecił dochodzenie w sprawie rządowej dotacji dla MHP

Wołodymyr Zełenski, Prezydent Ukrainy, zakwestionował w trakcie publicznego wystąpienia potrzebę rządowej dotacji w wysokości 97 mln USD, przekazanej w 2017/18 r. przedsiębiorstwu drobiarskiemu MHP (Myronivsky Hliboproduct), jeśli w kwietniu 2019 r. została wypłacona znacząca dywidenda właścicielom i udziałowcom przedsiębiorstwa (łącznie zarząd MHP wypłacił dywidendę w wysokości 80 mln USD). Śledztwo w tej sprawie na zlecenie Prezydenta ma przeprowadzić państwowa agencja do zwalczania korupcji.

MHP jest największym producentem drobiu na Ukrainie (posiada ok. 50% rynku ukraińskiego) i szóstym pod względem wielkości produkcji w Europie. W 2017 r. firma ubiła ponad 317 mln brojlerów; 80% zysku firmy pochodzi ze sprzedaży drobiu. MHP jest też znaczącym eksporterem drobiu; w I kw. 2019 r. eksport drobiu wzrósł o 47% do 93 tys. ton.

W ostatnim czasie MHP zakupił słoweńskie przedsiębiorstwo drobiarskie Perutnina Pluj wykorzystując do tego preferencyjny kredyt w wysokości 100 mln € udzielony przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, co wzbudziło znaczące zaniepokojenie wśród europejskich producentów drobiu, oraz uruchomił pięć nowych ferm tuczu w pobliżu Winnicy (wschodnie Podole). MHP ściśle współpracuje z rosyjskim przedsiębiorstwem rolnym Czerkizowo.