Bieżący numer

Mercosur i UE podpisały porozumienie o wolnym handlu

Wartość akcji brazylijskich koncernów mięsnych gwałtownie wzrosła o 6-8% w poniedziałek po ogłoszeniu, że władze UE i Brazylii po kilku latach negocjacji podpisały w ubiegłym tygodniu porozumienie o wolnym handlu między UE i Mercosur. Pełne wdrożenie zawartych porozumień nastąpi w ciągu trzech lat, głównie z konieczności dostosowania wielu przepisów obejmujących wymagania m. in. dla produktów rolnych sprzedawanych w UE. Kraje Mercosur eksportują na rynki UE głównie produkty rolne, natomiast UE eksportuje do Mercosur głównie maszyny, sprzęt transportowy, chemikalia i produkty farmaceutyczne.

Porozumienie przewiduje znaczące obniżenie opłat celnych na produkty rolne eksportowane z krajów Mercosur na rynki UE, w tym na mięso drobiowe, przez okres 10 lat. Ponadto, zgodnie z zawartym porozumieniem, UE zaimportuje z Brazylii rocznie 180 tys. ton mięsa drobiowego bez opłat celnych (w systemie wolnocłowym). Przypomnijmy, że dotychczas obowiązywało 82% cło na import brazylijskich kurczaków do krajów UE; import ograniczały też kwoty importowe.

Mercosur (hiszp. Mercado Común del Sur – Wspólny Rynek Południa), powołany w 1991 r. przez Brazylię, Argentynę, Paragwaj i Urugwaj, oraz kraje UE będą tworzyły wspólny rynek zamieszkany przez 780 mln ludzi.