Bieżący numer

Chiny planują zwiększyć produkcję mięsa drobiowego w 2019 r. o 10%

Szacuje się, że roczna produkcja wieprzowiny w Chinach spadnie o 16 mln ton w wyniku konieczności likwidacji zarażonych groźną chorobą ASF stad świń.

Aby pokryć znaczący spadek podaży wieprzowiny, chiński przemysł drobiarski planuje zwiększyć produkcję mięsa drobiowego (kurczęta brojlery i kaczki) w 2019 r. o 10%. Przy rocznej produkcji ok. 12 mln ton mięsa drobiowego będzie to ok. 1,2 mln ton, co pokryje zaledwie ok. 8% niedoboru wieprzowiny.

Niestety, z różnych powodów nie jest też możliwe uzupełnienie tak ogromnych niedoborów poprzez import mięsa; m. in. brak infrastruktury chłodniczej gotowej na przyjęcie zwiększonych dostaw mrożonego drobiu czy preferencje Chińczyków kupujących głównie żywe kurczęta brojlery z kolorowym upierzeniem oferowane na lokalnych targowiskach. Chińskich konsumentów do zwiększenia spożycia drobiu zniechęca także obawa przed zarażeniem się wirusami ptasiej grypy.

Warto zauważyć, że gwałtowny wzrost popytu na mięso drobiowe spowodował wzrost cen sprzedaży drobiu o 76%, co z kolei w poważnym stopniu ograniczyło spożycie mięsa drobiowego przez chińskich konsumentów.