Bieżący numer

Wojna handlowa między USA i Chinami szansą dla europejskich i południowoamerykańskich producentów drobiu

Spadek pogłowia świń w Chinach z powodu ASF powoduje, że chińskie władze już wkrótce będą musiały importować znaczące ilości wysokobiałkowych surowców żywnościowych pochodzenia zwierzęcego.

Przedstawiciele amerykańskich producentów mięsa drobiowego i wieprzowego upatrują w tej sytuacji ogromne szanse eksportu do Chin, ale trwająca wojna handlowa między tymi dwoma krajami na razie uniemożliwia zawarcie nowego porozumienia korzystnego dla obydwu wielkich partnerów. Ciągle obowiązują cła na import wieprzowiny z USA, natomiast import mięsa drobiowego z USA do Chin jest zakazany od 2015 r. z powodu występujących przypadków grypy ptasiej w amerykańskich fermach drobiu.

Amerykańscy analitycy rynku rolnego twierdzą, że chińskie władze w pierwszej kolejności będą importowały mięso z krajów UE i Ameryki Płd. Jeśli wojna handlowa między USA i Chinami nie zakończy się pomyślnie w najbliższym czasie, to wielkość tego importu może zachwiać równowagę popytu i podaży w tych regionach świata na zwierzęce produkty białkowe, co zmusi kraje z UE i Ameryki Płd. do importu mięsa z USA.