Bieżący numer

ASF w Chinach może w krótkim czasie zmienić sytuacje na światowych rynkach mięsa

Postępujące w szybkim tempie kolejne przypadki zakażenia stad trzody chlewnej w Chinach i krajach Azji Płd.-Wschodniej, a wcześniej w Rosji i Europie, groźną chorobą wirusową ASF mogą już w najbliższym czasie radykalnie zmienić sytuację na światowych rynkach mięsa wieprzowego. Konieczność likwidacji setek tysięcy świń z zakażonych stad powoduje poważne zachwianie równowagi globalnej podaży wieprzowiny w stosunku do popytu, co przekłada się na gwałtowny wzrost zapotrzebowania na mięso drobiowe.

Producenci kurcząt brojlerów i indyków na całym świecie upatrując w tej sytuacji ogromnej szansy na eksport mięsa drobiowego do Chin przygotowują się do modernizacji swoich zakładów drobiarskich zwiększając ich moc przerobową, a także zamierzają budować nowe.

Niestety, przed światowym przemysłem drobiarskim wyrasta poważne pytanie, czy i w jakim zakresie Chiny zezwolą na import mięsa drobiowego. A może chiński rząd będzie chciał rozwinąć własną produkcję mięsa drobiowego nie chcąc uzależniać się od eksporterów z Ameryki i Europy?