Bieżący numer

Wczesne karmienie piskląt w zakładzie wylęgowym także w Polsce

Portal farmer.pl poinformował, że firma Finke Thaler FL, Niemcy postanowiła wdrożyć innowacyjną technologię wczesnego karmienia i pojenia piskląt Early Feeding, oferowaną przez holenderską firmę HatchTech w ramach Programu Hatch Care. Wylężone pisklęta będą miały dostęp do specjalnej paszy i świeżej wody bezpośrednio po wyjęciu z klujnika.

Warto podkreślić, że w Polsce technologię wczesnego karmienia i pojenia piskląt opracowuje, prowadzi badania i wdraża w ramach innowacyjnego projektu badawczo – rozwojowego Grupa Operacyjna ModernHatchEPI.eu w Magnuszowicach. W ramach tego projektu powstanie nowy produkt „pisklę niemodlińskie”.

Technologia Early Feeding opiera się na założeniu, że dla prawidłowego rozwoju nowo wylężonych piskląt konieczne jest wczesne ich karmienie i pojenie, ponieważ w dotychczas stosowanej technologii lęgu mają one dostęp do pierwszej paszy i wody dopiero do 24-36 godzinach od wyklucia. Zawarte w pęcherzyku żółtkowym składniki pokarmowe wystarczają w najlepszym przypadku do zaspokojenia potrzeb bytowych i nie pozwalają na rozwój piskląt w pierwszych godzinach po wylęgu. Ron Meijerhof, HatchTech wyjaśnia, że w Europie idea Early Feeding jest realizowana poprzez:

  • Wyląg piskląt w kurniku na fermie,
  • Karmienie piskląt w wylęgarni po wyjęciu ich z klujnika,
  • Klucie się piskląt w specajlnych klujnikach zapewniających dostęp do paszy i wody natychmiast po wykluciu,
  • Karmienie piskląt w tradycyjnych klujnikach przy użyciu specjalnych dodatkowych koszy,
  • Karmienie piskląt w czasie transportu na fermę.

· 

·   

·