Bieżący numer

„Twardy” Brexit zrodzi poważne kłopoty dla brytyjskiego przemysłu drobiarskiego

Opuszczenie UE przez Wielką Brytanię bez obustronnie uzgodnionego porozumienia może spowodować bardzo poważne problemy dla przemysłu drobiarskiego w tym kraju, głównie w takich dziedzinach jak koszty produkcji, warunki handlu, zatrudnienie czy obsługa konsumentów.

Brytyjski przemysł drobiarski zatrudnia ok. 38 tys. pracowników, spośród których 60% to obywatele innych krajów UE, którzy pomimo zapewnień brytyjskiego rządu o ich bezpiecznym statusie po Brexicie niepokoją się o swoją przyszłość w W. Brytanii, podobnie zresztą jak przedsiębiorcy zatrudniający w swoich zakładach obcokrajowców. Właściciele zakładów drobiarskich zamierzają wystąpić do brytyjskiego rządu o przyznanie pracownikom spoza W. Brytanii specjalnych wiz.

Eksport brytyjskiego drobiu i wyrobów drobiarskich do krajów UE będzie obłożony cłem w wysokości 27%, podobnie jak import drobiu z krajów UE, co może w istotny sposób wpływać na jakość importowanego drobiu i wyrobów drobiarskich.

Dla działającego w Irlandii Płn. Moy Park, jednego z największych producentów drobiu w Europie, zamknięcie granicy z Irlandią oznacza utratę możliwości utylizacji ponad 25 tys. ton ściółki rocznie w biogazowni należącej do irlandzkiej firmy Co Donegal, która przetwarza ściółkę w biogaz, potrzebny do wytworzenia energii elektrycznej o mocy ponad 4 MW rocznie oraz organiczny nawóz.