Bieżący numer

Genetycznie zmodyfikowane kury wytwarzają białka lecznicze dla ludzi

Naukowcy z Instytutu w Roslin, Szkocja, finansowanego przez Brytyjską Komisję Nauk Biotechnologicznych i Biologicznych, zmodyfikowali genetycznie kury, które posiadają zdolność wytwarzania białek charakteryzujących się własnościami leczniczymi dla ludzi.

Białka te znajdują się w jajach znoszonych przez genetycznie zmodyfikowane kury, dzięki czemu możliwe staje się wykorzystanie tych białek po ich ekstrakcji z jaj najpierw w badaniach klinicznych prowadzonych w celu poszukiwania nowych metod leczenia ludzi z niektórych chorób, a jeśli wyniki tych badań będą pozytywne, zastosowania białek wytwarzanych przez kury i znajdujących się w jajach jako taniego sposobu wytwarzania leków zastępujących niektóre bardzo drogie leki dotychczas stosowane w medycynie ludzkiej.

Zespół naukowców w Instytucie Roslin w pierwszym etapie prowadzonych badań skierował swoje zainteresowania na dwa białka: IFNalpha2a (ludzkie białko odpornościowe posiadające własności antywirusowe i antynowotworowe) i makrofag-CSF (białko stymulujące proces krwiotwórczy hematopoezę).

Dr Lissa Herron, kierująca w Roslin Zespołem Avian Biopharming Business twierdzi, że być może w przyszłości będzie możliwe takie zmodyfikowanie genetyczne kur, by mogły one wytwarzać białka zastępujące takie drogie leki jak np. Avastin czy Herceptin, z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu chorób nowotworowych u ludzi.