Bieżący numer

Edukacja, praktyka i pełna przejrzystość produkcji jaj spożywczych na fermie Sally Farm

W 2020 r. w Wielkiej Brytanii zostanie otwarta pierwsza ferma kur niosek produkujących jaja spożywcze w pełni dostępna dla szerokiej publiczności. Należąca do Sally Farm ferma, położona w hrabstwie North Yorkshire, pozwoli wszystkim odwiedzającym ją klientom bezpośrednio poznać warunki chowu kur niosek i produkcji jaj spożywczych oraz uzyskać niezbędne informacje w tym zakresie od specjalistów, zatrudnionych w tej fermie.

Ferma ma być też miejscem, które pomoże kształcić uczniów i studentów okolicznych szkół rolniczych i uczelni w zakresie szeroko rozumianej produkcji jaj spożywczych oraz odbywać praktyki przez przyszłych właścicieli ferm kur niosek i pracowników obsługi takich ferm.

Na fermie utrzymywanych będzie 64 tys. kur niosek na wolnych wybiegach o łącznej powierzchni 32 ha (5 m2/kurę). Kurniki na terenie fermy zostaną wyposażone przez holenderską firmę Vencomatic. Warto wspomnieć, że Vencomatic ma już wieloletnie doświadczenie w tworzeniu ferm kur niosek ogólnie dostępnych dla publiczności.

Ferma będzie obsługiwana na podstawie 20-letniej umowy leasingowej przez specjalistów chowu kur niosek w systemie free-range z Wot-A-Hen, działu zależnego utworzonego w 2016 r. w Warrendale Farms. Produkowane jaja będą sprzedawane przez Noble Foods pod handlową marką Happy Egg Co.