Bieżący numer

RPA walczy z tanim importem mięsa drobiowego z UE i Brazylii

 

Stowarzyszenie Południowoafrykańskich Producentów Drobiu SAPA jest przekonane, że rząd RPA mógłby pomóc w stworzeniu 30 tys. dodatkowych miejsc pracy w przemyśle drobiarskim poprzez działania pozwalające lepiej zarządzać zalewowi rynku RPA przez import taniego mrożonego mięsa drobiowego z Unii Europejskiej i Brazylii.

Producenci z RPA złożyli wniosek w Międzynarodowej Komisji ds. Handlu z prośbą o wydanie zgodny na dalsze zwiększenie cła na importowane mrożone mięso drobiowe z UE i Brazylii do 82% jego wartości twierdząc, że jest ono sprzedawane przez UE i Brazylię poniżej kosztów wytwarzania. Natomiast przedstawiciele przemysłu drobiarskiego w UE i Brazylii przekonują, że w porównaniu do producentów z RPA są znacznie bardziej konkurencyjni i dzięki temu mogą sprzedawać mrożone mięso drobiowe po stosunkowo niskich cenach.

Izaak Breitenbach, nowy prezes SAPA, uważa, że jest to nieprawda, bo eksporterzy z UE, Brazylii czy USA mogą sprzedawać do RPA tylne ćwiartki kurczaków po bardzo niskich dumpingowych cenach tylko dlatego, że koszty produkcji tych elementów w znaczącej części pokrywają wysokie ceny sprzedaży filetów piersiowych na rynkach wewnętrznych tych krajów.