Bieżący numer

Zjadliwe wirusy ciągle atakują fermy drobiu w wielu krajach

 

Obecność zjadliwego wirusa rzekomego pomoru drobiu (vND) stwierdzono w drugim już stadzie kur niosek w hrabstwie Riverside, Kalifornia, USA – stwierdził USDA w raporcie APHIS z 8 stycznie br. Przypomnijmy, że pierwszy przypadek choroby vND stwierdzono w tym samym rejonie 15 grudnia 2018 r., a zarażonych 110 tys. sześciotygodniowych kurek zostało podanych przymusowemu ubojowi, jak podaje OIE.

Służby weterynaryjne Kalifornii przypuszczają, że stwierdzone przypadki zachorowania drobiu na vND są wynikiem zaniedbań w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się tej choroby, kiedy to po stwierdzeniu obecności wirusa vND u drobiu w chowie przydomowym w maju 2018 r. oprócz wzmożonej bioasekuracji na fermach drobiu nakazano całkowitą likwidację drobiu w hrabstwach Los Angeles, San Bernardino i Riverside.

Natomiast na fermy drobiu w Indiach, Iranie, Wietnamie, Tajwanie i Bułgarii powrócił wirus wysoce zakaźnej ptasiej grypy. Służby weterynaryjne w tych krajach nakazały likwidację zarażonych stad, ustanowienie wymaganych prawem stref zapowietrzenia oraz wzmożone procedury bioasekuracji.