Bieżący numer

W polskim drobiarstwie na początku Nowego Roku 2019

 

Rodzina Pazganów i przedstawiciele firmy Cargill podpisali finalną umowę w sprawie włączenia Grupy Konspol do struktur Cargill. Oznacza to przejęcie zakładu produkcji pasz, pięciu kompleksów hodowlanych, ubojni oraz dwóch zakładów produkcyjnych. Od momentu zawarcia finalnej umowy Cargill będzie w pełnym zakresie kontynuował działalność Grupy Konspol, zapewniając ciągłość funkcjonowania firmy i jej marek.

Znakomity zespół, silne marki produktowe i dotychczasowa dynamika rozwoju pokazują potencjał Konspolu – powiedział Chris Langholz, Prezes Cargill Global Poultry. Jestem przekonany, że Cargill pomoże jeszcze skuteczniej wykorzystywać te atuty, zwłaszcza na globalnym rynku – dodał.

UOKiK wydał zgodę na nabycie przez Cedrob S.A. z siedzibą w Ujazdówku części mienia Kutnowskich Zakładów Drobiarskich Exdrob S.A. w restrukturyzacji z siedzibą w Kutnie, tj. spółki Exdrob-Ferma sp. z o.o. z siedzibą w Skaratkach pod Las.

Tymczasem…

W ocenie KIPDiP rok 2019 może przynieść pierwszy w historii spadek produkcji mięsa drobiowego w Polsce – ocenia Mariusz Szymyślik, dyrektor KIPDiP. Dla obserwatorów rynku oczywistym jest, że ewentualny spadek produkcji dotknie przede wszystkim segmentu kurcząt rzeźnych, natomiast w przypadku kaczek oraz gęsi mogą to być nawet dynamiczne wzrosty.

Mariusz Szymyślik nie ukrywa, że 2019 rok będzie trudny cenowo. Polskie drobiarstwo wpadło w pułapkę – mówi. Producenci i managerowie przedsiębiorstw drobiarskich potraktowali jednorazowe zdarzenie (załamanie europejskiego importu z Brazylii) jako normę. Teraz przyjdzie nam zapłacić rachunek za to nierozważne postępowanie. W 2019 roku może być tak, że okresy strat będą przeplatały się z okresami o minimalnej opłacalności – konkluduje dyrektor KIPDiP.