Bieżący numer

Czyżby zbliżał się definitywny koniec konwencjonalnych klatek dla kur niosek?

 

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt proponuje w opublikowanym pod koniec listopada 2018 r. oświadczeniu przyjęcie globalnego standardu utrzymywania kur niosek, który w sposób jednoznaczny wyklucza dalsze stosowanie konwencjonalnych klatek dla kur.

Wdrożenie tego standardu OIE chce osiągnąć poprzez wprowadzenie do Art. 7.Z.12 i 7.Z.13 OIE Terrestrial Animal Health Standards Commission/September 2017. Chapter 7. Animal Welfare and Laying Hen Production Systems” zapisów, że wyposażenie klatek dla kur niosek w gniazdo i grzędę jest obowiązkowe. Jeśli powyższa propozycja zostanie wprowadzona do standardu OIE utrzymywania kur niosek, to wszystkie kraje członkowskie OIE będą zobligowane co do zasady do wprowadzenia tego przepisu do swojego prawodawstwa.

W związku z tym Międzynarodowa Komisja ds. Jaj IEC wzywa Krajowych Lekarzy Weterynarii państw-członków OIE, aby wraz z przedstawicielami organizacji zrzeszających producentów jaj spożywczych wystąpili najpóźniej do 10 grudnia 2018 r. do władz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt z urzędową prośbą o pilne zwołanie spotkania w celu oficjalnego oprotestowania zgłoszonych przez OIE zmian w standardzie utrzymywania kur niosek i umożliwienia dalszego stosowania konwencjonalnych klatek bez potrzeby wzbogacania ich w grzędę i gniazdo.