Bieżący numer

Drogi transmisji wirusów ptasiej grypy na fermach drobiu

 

Wirus ptasiej grypy ciągle stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia drobiu na całym świecie. Jeśli choroba zostanie potwierdzona badaniami, to konsekwencje są poważne zarówno dla właściciela stada, jak i dla przemysłu drobiarskiego w danym regionie czy nawet kraju.

Chociaż panuje powszechne przekonanie, że wirus ptasiej grypy jest przenoszony głównie drogą powietrzną, to coraz więcej jest dowodów na to, że co najmniej tyle samo, a może nawet więcej infekcji drobiu tym groźnym wirusem jest spowodowanych przez takie nośniki, jak środki transportu (paszowozy) czy odzież i obuwie pracowników oraz osób wizytujących fermę.

W związku z tym lekarze weterynarii apelują do właścicieli ferm drobiarskich o znaczne wzmożenie wysiłków w celu wprowadzenia rygorystycznych zasad przestrzegania bioasekuracji, zwłaszcza w chłodnych porach roku (jesień, zima i wiosna), kiedy groźba zachorowania ptaków na grypę jest szczególnie wysoka.

Wprawdzie można powiedzieć, że paszowóz nie wjeżdża do kurników, ale skażony wirusem grypy wnosi w bezpośrednie otoczenie fermy znaczne ilości wirusów, które potem drogą powietrzną z łatwością mo zarazić ptaki w kurniku.