Bieżący numer

Brazylijskie problemy handlowe wpływają na światowy rynek drobiarski

 

Nan-Dirk Mulder, analityk z Rabobank, twierdzi, że globalny rynek drobiarski staje w II półroczu 2018 r. w obliczu wyzwań związanych z poważnym spadkiem eksportu brazylijskiego mięsa drobiowego, wynikających z restrykcji nałożonych przez UE, zmiany standardów halal w Arabii Saudyjskiej, następstw strajku brazylijskich transportowców oraz wprowadzonych ostatnio przez Chiny nowych obostrzeń na import drobiu z Brazylii.

Pomimo optymistycznych zapowiedzi na początku 2018 r. (w 2017 r. Brazylia wyeksportowała 4,32 mln ton mięsa drobiowego i wg planów eksport ten powinien wzrosnąć o 2-3% w 2018 r.) eksport mięsa drobiowego z Brazylii w II kwartale 2018 r. spadł o 20%, a wg prognoz spadek ten może utrzymać się nadal w II półroczu br. Wprawdzie Brazylia wprowadziła pewne zmiany w lipcu br., ale już w sierpniu okazało się, że są one tylko chwilowe i kłopoty z eksportem drobiu powróciły z dawną siłą.

W brazylijskich chłodniach nadal pozostają niesprzedane setki tysięcy ton mięsa drobiowego, co silnie wpływa na płynność finansową przemysłu drobiarskiego i opłacalność produkcji. Jednocześnie ceny tuszek kurcząt na światowym rynku spadły w II kwartale br. o 5%, a tylnych ćwiartek nawet o 10%. Brazylijski przemysł drobiarski musi też zmierzyć się z ostatnimi podwyżkami cen paszy.