Bieżący numer

Huragan Florence atakuje fermy drobiarskie w Karolinie Płn. i Płd.

 

Właściciele ferm drobiarskich w Północnej i Południowej Karolinie, USA, przygotowują się na atak huraganu Florence. Huragan Florence ma kategorię pierwszą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona - poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów. Centrum Florence jeszcze nie dotarło do lądu, a woda już zalała wiele miejsc. Florence wieje ze średnią prędkością 150 kilometrów na godzinę. Według najnowszych prognoz huragan dotrze do lądu w piątek o godzinie 8 czasu lokalnego (w Polsce będzie wtedy godzina 14).

Północna Karolina jest największym producentem indyków i trzecim producentem kurcząt brojlerów w USA, a wg stanowego Biura ds. Rolnictwa dla dwóch trzecich z wszystkich gospodarstw w Karolinie Płn. głównym źródłem przychodów jest produkcja zwierzęca,w tym chów drobiu.

Właściciele ferm drobiarskich starają się zgromadzić większe ilości paszy i, jeśli to możliwe, przenieść zwierzęta w bardziej bezpieczne miejsca oraz zmniejszają ilość zgromadzonych płynnych odchodów (gnojowicy) w zbiornikach i lagunach. Zabezpieczają też kurniki przed gwałtownym atakiem huraganu i ulewnymi deszczami.

Departament Rolnictwa i Serwisu Konsumenckiego w urzędzie Gubernatora Karoliny Płn. udostępnił „gorącą” linię telefoniczną, gdzie farmerzy w sytuacji zagrożenia mogą prosić o pomoc odpowiednie służby stanowe.