Bieżący numer

Szansa na wyeliminowanie konieczności likwidacji piskląt-kogucików

 

Compassion in World Farming (CIWF) przyznał nagrodę Best Innovation Award niemieckiej firmie Seleggt GmbH za jej wkład w działania, które potencjalnie mogą całkowicie wyeliminować konieczność likwidacji piskląt płci męskiej (kogucików) w zakładach wylęgowych produkujących pisklęta do zasiedlania ferm jajczarskich.

Współpraca założonej w 2017 r. firmy Seleggt GmbH z Rewe Group, drugą co do wielkości w Niemczech siecią handlową i turystyczną, z holenderską firmą HatchTech i Uniwersytetem w Lipsku pozwoliła opracować unikalną technologię rozpoznawania płci kurzego zarodka w jajach wylęgowych w 9 dniu ich inkubacji (dzień rutynowego prześwietlania wszystkich inkubowanych jaj wylęgowych).

Na podstawie testu endokrynalnego płynu pobranego z omoczni z łatwością można określić płeć zarodka, co pozwala we wczesnej fazie inkubacji wyodrębnić jaja z męskim zarodkiem i – nie czekając na wyląg – przeznaczyć te jaja do dalszej utylizacji pozostawiając w inkubatorze wyłącznie jaja z zarodkiem płci żeńskiej.

Obecnie trwają intensywne prace nad skonstruowaniem urządzenia do skutecznego w skali przemysłowej testowania i selekcji jaj wylęgowych będących w trakcie inkubacji ze względu na płeć zarodka.