Bieżący numer

Światowy alert z powodu coraz liczniejszych przypadków rzekomego pomoru drobiu

 

Chociaż większość ostatnich przypadków rzekomego pomoru drobiu (Newcastle Disease) stwierdzono u drobiu w chowie przyzagrodowym na terenie Europy, USA, Kolumbii, Azji i Afryki, to fermowi producenci drobiu na całym świecie postanowili w sposób szczególny wzmóc środki ostrożności twierdząc, że liczne przypadki tej groźnej choroby wystąpiły w wielu miejscach na świecie, co oznacza, że wysoce patogenny wirus (AAvV1 ND) krąży po świecie w niekontrolowany sposób (małe stada drobiu nie zawsze są poddawane obowiązkowym szczepieniom).

Wg OIE wirus rzekomego pomoru drobiu jest roznoszony po świecie w sposób niekontrolowany przez dzikie ptaki. Jeśli nastąpi zakażenie ptaków (chorują wszystkie gatunki drobiu) w chowie fermowym, to choroba rozprzestrzenia się błyskawicznie.

W Europie oficjalnie potwierdzone przypadki ND stwierdzono w ostatnim czasie na terenie Belgii, Luksemburga i Francji. W Kolumbii stwierdzono dwa przypadki rzekomego pomoru, natomiast w Kalifornii, USA do 26 lipca br. potwierdzono aż 66 przypadków rzekomego pomoru drobiu w różnych stadach drobiu. Przypadki ND choroby potwierdzono również w Botswanie na południu Afryki.